تیلت سنسور چیست؟

Ali Sohi
۳ بهمن, ۱۴۰۰
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

تیلت سنسور گیرنده GNSS چیست؟

یکی از پرسش‌هایی که به ذهن نقشه‌برداران برای خرید گیرنده GNSS می‌آید، این است که آیا نیاز به تیلت سنسور در گیرنده gps خود دارم یا نه؟ تفاوت عملکرد تیلت سنسور بر پایه IMU و تیلت سنسور مغناطیسی در چیست؟ پاسخ این سوال را ما تیم تولید محتوای ایران ژئو در این مقاله بررسی کرده‌ایم.
استفاده از تیلت سنسور در گیرنده‌های نقشه‌برداری GNSS (مانند GPS) به نقشه‌برداران این امکان را می‌دهد که در شرایطی که نمی‌توانند گیرنده را به صورت قائم بر روی نقطه‌ای که در حال برداشت نقشه است قرار دهند، بازهم به نتایج دقیق و قابل اعتماد برسند.

با استفاده از تیلت سنسور و محاسبه زاویه تیلت، اثر کجی را می‌توان از روی مشاهدات حذف کرده و به مختصات دقیق نقطه مورد نظر رسید. این امر به نقشه‌برداران امکان می‌دهد تا در شرایط دشوار مانند شیب‌های زمینی یا محدودیت‌های دسترسی، به دقت و صحت بالایی در برداشت نقشه دست یابند.

کاربرد تیلت سنسور در برداشت نقشه UTM

تیلت سنسور در جی پی اس کاربردهای مهمی دارد، به ویژه در مواقعی که سیگنال‌های ماهواره قطع می‌شوند. در مکان‌هایی مانند گوشه دیوارها، کنار ساختمان‌های بلند و درختان مرتفع، سیگنال‌های ماهواره ضعیف می‌شوند یا قطع می‌شوند و در نتیجه دسترسی به ماهواره‌ها برای تعیین موقعیت دشوار می‌شود.
در این مواقع، تیلت سنسور (سنسور شیب) به کار می‌رود تا اطلاعاتی در مورد زاویه شیب دستگاه را ارائه دهد. با استفاده از این اطلاعات و با ترکیب آن با داده‌های دیگری مانند داده‌های ژیروسکوپ و شتاب‌سنج، می‌توان موقعیت و جهت دستگاه را تخمین زد و به نواحی که به سیگنال‌های ماهواره دسترسی ندارند، ردیابی کرد.
به این ترتیب، تیلت سنسور در جی پی اس بهبود قابل توجهی در دقت و پایداری موقعیت‌یابی در مناطق با سیگنال ضعیف ماهواره ایجاد می‌کند و امکان تعیین موقعیت گوشه‌های دیوارها و ساختمان‌های بلند را فراهم می‌سازد.

نحوه عملکرد تیلت سنسور IMU در گیرنده‌های مولتی فرکانسه:

در برداشت عادی با گیرنده مولتی فرکانسه gnss/gps، تراز کامل گیرنده ضروری است زیرا سیگنال‌های ماهواره و اطلاعات آنها در کلگی گیرنده ذخیره می‌شوند و مختصات دریافتی مربوط به مختصات سر گیرنده است. اما هدف برداشت در واقع تعیین مختصات نوک ژالون است. بنابراین، تراز کلگی جی پی اس و نوک ژالون باید در یک راستا قرار بگیرند
با این حال، در برخی مکان‌ها، سیگنال‌های ماهواره به گیرنده نمی‌رسند در این صورت، نیاز است ژالون را از حالت عمودی، با زاویه‌ای تغییر دهیم. برای این کار، گیرنده باید ماژول تیلت سنسور را داشته باشد. با فعال کردن ویژگی تیلت در نرم‌افزار، می‌توانید برداشت خود را با زاویه مناسب انجام دهید. این ویژگی به گونه‌ای طراحی شده است که مختصات سر گیرنده را از ماهواره دریافت کرده، سپس با اعمال تصحیحات لازم بر اساس زاویه تیلت، مختصات نوک ژالون را به کاربر ارائه می‌دهد.

نتیجه‌گیری:

● اگر قصد تهیه گیرنده‌های ایرانی مثل رایمند را دارید می‌توانید برای پایین آمدن هزینه در ابتدا این سنسور را تهیه نکنید و هر زمان که بیته به پروژه شما نیاز به سنسور تیلت داشتید آن را به دستگاه خود اضافه کنید.
● اگر قصد تهیه گیرنده‌های برند‌های وینی نظیر سندینگ، آلفاژئو، استونکس و های‌تارگت را دارید، خیالتان راحت چون بهترین نوع این سنسورها بر روی این دستگاه‌ها نصب است

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.